Türkiye

Türkiye

Things to do - general

Türkiye’deki uluslararası öğrencileri, kaliteli bir eğitimin yanı sıra eşsiz bir doğa, köklü bir tarih ve zengin bir kültür ortamı karşılar. Doğası ve tarihi değerlerinin yanı sıra misafirperver insanları ve ekonomik yaşam koşullarıyla Türkiye, eğitim için en iyi tercihlerden biridir.

Resmi Adı : Türkiye Cumhuriyeti

Başkent : Ankara

En Büyük Şehirleri : İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Konya, Bursa, Kayseri, Samsun, Trabzon, Erzurum, Eskişehir, Kocaeli, Diyarbakır, Sakarya, Mersin, Gaziantep.

Yüzölçümü : 814.578 km

Kıyı uzunluğu : 7.200 km

Kıyı Sınırları : Güneyde Akdeniz, batıda Ege Denizi ve kuzeyde Karadeniz

Dil : Türkçe

Komşu Ülkeler : Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Irak, Ermenistan, İran, Suriye

Para Birimi : (Türk Lirası) 1 € = 2,18

1 $ = 1,78 ( Şubat 2012)

Nüfus : 74.724.000 (31 Aralık 2011)

İl Sayısı : 81

Nüfus Büyüme Oranı : % 1,2

Ortalama Yaşam Süresi : 73,7 (Erkek: 76,1 – Kadın: 71,5)

Zaman Dilimi : GMT +2; CET +1

Mesai Saatleri : Türkiye’de iş günleri pazartesi ve Cuma günleri arasıdır. Bankalar, devlet daireleri ve özel şirket bürolarının büyük bölümü 9.00 ile 17.00 saatleri arasında açıktır.

Yeme-İçme : Türk yemekleri son derece sağlıklı ve bir o kadar da lezzetlidir.

Resmi Tatiller : Türkiye’de resmi tatiller ikiye ayrılır: Her yıl aynı güne denk gelen (1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim gibi) resmi bayramlarımız ve yıllık takvime göre değiştiği için her sene farklı tarihlerde kutlanan dini bayramlarımız vardır.

Su : Musluk suyu klorlu ve içimi güvenlidir.

Elektrik : 220V. Standart Avrupa tipi çift uçlu fişler kullanılmaktadır.

Sağlık Hizmetleri : Şehirlerde ve başlıca turistik beldelerde, yüksek kalitede hizmet veren devlet hastaneleri ve çeşitli uluslararası özel hastaneler bulunmaktadır.

Uluslararası Telefon Kodu : +90
Ülke Türkiye
Vize Şartları

Vize : Türkiye'ye ziyaretçi veya turist olarak seyahat edecek yabancılar pasaportunun türüne göre vizeden muaf olarak ya da konsolosluktan veya sınır kapılarından vize alarak giriş yapabilirler. Ancak seyahatin amacı öğrenim, eğitim, araştırma veya çalışma ise Türkiye'nin dış temsilciliklerinden bu amaçlara uygun "özel meşruhatlı vize" alınması zorunludur. İletişim Hizmetleri : Türkiye'de her biri 3G hizmeti veren ve yaklaşık %95'lik kapsama alanına sahip olan 3 GSM operatörü vardır. İnternet erişimi ise ülkenin dört bir yanında mevcuttur.

Konuşulan dillerTürkçe
Kullanılan Para BirimiTürk Lirası
Alan (km2)814.578 km

Spor & Doğa

Türkiye nüfusunun % 29’unu 12-24 yaş grubu oluşturmaktadır. Geriye kalan orta yaş ve yaşlı nüfusu oluşturan grupla birlikte genç nüfusun spora olan ihtiyacı oldukça fazladır. Şöyle ki; günümüzde gerek bilim ve teknolojideki gelişmeler, gerekse tıp alanındaki gelişmeler ortalama yaşam sınırını yükseltmiştir. Böylece spor yapmaya olan ihtiyaç artmaktadır. Spora ihtiyaç gösteren grupların spor yapabilmesi ise öncelikle spor kulüpleri ile okullarda olabilmektedir. Ancak Türkiye’de spor kulübü sayısı, 1999 verilerine göre 5.988’dir. Bunun 4.828’i futbol branşında, 1.160’ı ise diğer spor branşlarında faaliyet göstermektedir. Yani, her 10.455 kişiye bir spor kulübü düşmekte, futbol branşı baz alındığında ise her 12.967 kişiye bir futbol spor kulübü düşmektedir. İl bazında ise, Uşak'ta 3874 kişiye bir spor kulübü düşerken, Ankara’da 14.004 kişiye, İstanbul’da 14.474 kişiye bir spor kulübü düşmektedir. Böylece, Ankara, İstanbul gibi büyük iller Türkiye ortalamasının altında kalmaktadır. Nüfusa göre spor kulübü başına düşen en fazla insan sayısı ise Kilis'te bulunmaktadır.

12 Haziran 1990 tarihinde yaşam boyu spor faaliyetlerini organize etmek amacıyla GSGM bünyesinde Herkes İçin Spor (HİS) federasyonu kuruldu.

Genel Şartlar

Esas olarak doğal ve tarihi güzellikleriyle ünlü olsa da, Türkiye’nin gece hayatı da turistler için renkli eğlenceler sunmaktadır. Geniş bir yelpazeye yayılan gece eğlencesi mekânları, farklı zevklere hitap edebilmekte ve ülkenin kültürel çeşitliliğini bu alana da taşımaktadır. Bu mekânlarda hem canlı müzikle, hem farklı yemek ve içkilerle, hem de dans ederek dostlarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz. İstanbul’un tarihi ve modern mekânlarından Boğaziçi sahillerine ve ünlü sahil bölgelerindeki eğlence yerlerine kadar uzanan yerlerde meyhaneler, barlar, rock barlar, türkü barlar, içkili lokantalar, gece kulüpleri ve tavernalar ziyaretçilerin canlı ve hareketli dakikalar yaşaması için son derece uygundur. Gün boyu Türkiye’nin doğal ve tarihi güzelliklerine tanıklık ettikten sonra gece saatlerini de eğlence mekânlarında geçirerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Gece hayatı için en çok mekân çeşitliliği yine İstanbul’da bulunmaktadır. Bu açıdan Taksim ve çevresi en çok seçeneğe sahip olacağınız yerdir. Özellikle İstiklal Caddesi üzerindeki Çiçek Pasajı ve yanındaki Sahne Sokak ve hemen arkasında bulunan Nevizade, kentin en ünlü gece eğlence mekânlarına ev sahipliği yapmaktadır. Son dönemde popülerliği artan ve Anadolu folk müziğine ağırlık veren ve insanların Anadolu folk danslarından biri olan halay çekerek eğlendiği türkü barlar İstiklal Caddesi çevresinde yaygın olarak bulunan mekânlar arasındadır. Bunun dışında sayıları az da olsa artan bir ilgiyle karşılaşan Irish Pub mekânlarını da Taksim çevresinde bulabilirsiniz. Taksim dışında turistik yerlerin en yoğun olduğu Sultanahmet çevresinde eğlence mekânları yaygın olarak bulunmaktadır ve özellikle turistlere yönelik “oryantal show” türünde gösteriler içeren mekânlar Batılı turistlerden yoğun ilgi görmektedir. Gidebileceğiniz diğer adres ise, Kadıköy’ün ünlü Barlar Sokağı ve çevresindeki sayısız eğlence mekanıdır.

Kültür ve Tarih Bilgisi

Türkiye doğal güzellikleri, tarihi, kültürel dokusuyla benzersiz bir ülkedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Türkiye tarihi güzellikleriyle bir açık hava müzesi olarak nitelenebilir. Her medeniyetin oluşturduğu birikimi günümüze kadar çok renkli bir yapıda taşıyan Türkiye, kültürün ve sanatın sürekli canlı bir şekilde yoğrulduğu ve geliştiği eşsiz bir ülke olarak tüm dünyanın ilgisini çekmektedir. Dağları, akarsuları, mağaraları, kayak merkezleri, sahilleriyle adeta bir cenneti andıran Türkiye'de hemen hemen her ilin turistik açıdan ayrı bir yeri ve değeri bulunmaktadır. Türkiye'de, UNESCO tarafından uluslararası önem taşıyan, bu nedenle takdire ve korunmaya değer doğal oluşumlara, anıtlara ve sitlere verilen "Dünya Mirası" statüsüne sahip 9 adet kültürel ve doğal miras bulunmaktadır.

Bunlar İstanbul'un tarihi alanları, Safranbolu Şehri (Karabük), Hattuşaş (Boğazköy)-Hitit Başkenti (Çorum), Nemrut Dağı (AdıyamanKâhta), Xanthos-Letoon (Antalya-Muğla), Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas), Truva Antik Kenti (Çanakkale), Pamukkale- Hierapolis (Denizli), Göreme Milli Parkı ve Kapadokya'dır (Nevşehir).

1- YEDİGÖLLER - ABANT GÖLÜ TURU GÜNÜBİRLİK<p style="color:red"> 14 KASIM 2020</p>

1- YEDİGÖLLER - ABANT GÖLÜ TURU GÜNÜBİRLİK

14 KASIM 2020

Türkiye
 YEDİGÖLLER – ABANT TURU (GÜNÜBİRLİK) 14 KASIM 2020 CUMARTESİ 22 KASIM 2020 PAZAR KİŞİBAŞI FİYAT : Devamı
2- POLONEZKÖY -AĞVA - ŞİLE  TURU GÜNÜBİRLİK<p style="color:red"> 14 KASIM 2020</p>

2- POLONEZKÖY -AĞVA - ŞİLE TURU GÜNÜBİRLİK

14 KASIM 2020

Türkiye
  POLONEZKÖY – AĞVA- ŞİLE TURU 14 KASIM 2020 CUMARTESİ 22 KASIM 2020 PAZAR 140.-TL TUR HAREKET Devamı
3- DUPNİSA MAĞARASI - İĞNEADA TURU GÜNÜBİRLİK<p style="color:red"> 15 KASIM 2020</p>

3- DUPNİSA MAĞARASI - İĞNEADA TURU GÜNÜBİRLİK

15 KASIM 2020

Türkiye
DUPNİSA MAĞARASI – İĞNEADA TURU (GÜNÜBİRLİK) 29 EKİM 2020 PERŞEMBE KİŞİBAŞI FİYAT : 110.-TL &n Devamı
4- ESKİŞEHİR TURU GÜNÜBİRLİK<p style="color:red"> 15 KASIM 2020</p>

4- ESKİŞEHİR TURU GÜNÜBİRLİK

15 KASIM 2020

Türkiye
 ESKİŞEHİR TURU (GÜNÜBİRLİK) 15 KASIM 2020 PAZAR 29 KASIM 2020 PAZAR KİŞİBAŞI FİYAT : 160.-TL   TUR Devamı
5- GELİBOLU ŞEHİTLİK TURU GÜNÜBİRLİK<p style="color:red"> 22 KASIM 2020</p>

5- GELİBOLU ŞEHİTLİK TURU GÜNÜBİRLİK

22 KASIM 2020

Türkiye
GELİBOLU ŞEHİTLİK TURU GÜNÜBİRLİK   22 KASIM 2020 PAZAR   140.-TL TUR HAREKET SAATLERİ VE YERLERİ : Devamı
6- KAPADOKYA TURU <p style="color:red"> 20-22 KASIM 2020</p>

6- KAPADOKYA TURU

20-22 KASIM 2020

Türkiye
KAPADOKYA TURU 20 – 22 KASIM 2020 1 GECE HOTEL KONAKLAMASI Y. P 4 * HOTEL 2 GÜN 549 TL   Tuz Gölü, A Devamı
7- DERİNCE HARİKALAR SAHİLİ, HOBBİT EVLERİ, MAŞUKİYE VE SAPANCA  TURU GÜNÜBİRLİK<p style="color:red"> 28 KASIM 2020</p>

7- DERİNCE HARİKALAR SAHİLİ, HOBBİT EVLERİ, MAŞUKİYE VE SAPANCA TURU GÜNÜBİRLİK

28 KASIM 2020

Türkiye
DERİNCE HARİKALAR SAHİLİ – HOBİT EVLERİ – MAŞUKİYE VE SAPANCA TURU (GÜNÜBİRLİK) 28 KASIM 2020  PERŞE Devamı
8- GÖLCÜK GÖLÜ VE ABANT TURU GÜNÜBİRLİK<p style="color:red"> 29 KASIM 2020</p>

8- GÖLCÜK GÖLÜ VE ABANT TURU GÜNÜBİRLİK

29 KASIM 2020

Türkiye
GÖLCÜK GÖLÜ VE ABANT TURU GÜNÜBİRLİK 29 KASIM 2020 PAZAR SUCUK EKMEK VEYA KÖFTE EKMEK + 1 MEŞRUBAT  Devamı